|
|
I samarbejde med fotografen Karl August Wieghorst producerede Storm P. en række tegnefilm, hvor bl.a. De 3 små Mænd ofte spiller med.
Du klikker på den film, du gerne vil se. Filmen kan evt. vises i større format ved at klikke på rammesymbolet. Filmene kan også ses på museets YouTube kanal www.youtube.com/user/stormpmuseet, hvor de er samlet i en afspilningsliste, der hedder Storm P.s Tegnefilm.
Også kaldet En Ande-historie eller Et Ande-Eventyr. Filmen er tegnet og produceret af Storm P. og fotograferet af Karl Wieghorst. Tegnefilmen havde premiere i Paladsteatret omkring juletid 1920. Filmen var den første i en lille serie tegnefilm med De 3 små Mænd, som Storm P. havde indgået aftale om at producere.
Også kaldet Foryngelseskuren. Filmen er tegnet og produceret af Storm P. og fotograferet af Karl Wieghorst. Tegnefilmen havde premiere i Paladsteatret den 21. februar 1921. Filmen var den anden i en lille serie tegnefilm med De 3 små Mænd, som Storm P. havde indgået aftale om at producere.
Tegnet og produceret af Storm P. og fotograferet af Karl Wieghorst. Tegnefilmen havde premiere i 1921. Filmen indgik i en lille serie tegnefilm med De 3 små Mænd, som Storm P. havde indgået aftale om at producere.
Her ses Storm P. og De 3 smaa Mænd i en blanding af realfilm og tegnefilm (ca. 1920). Sandsynligvis var Karl Wieghorst fotografen.
Reklametegnefilm for Pingklubben tegnet af Storm P.
![]()
Tirsdag-søndag 10-16
Mandag lukket
Åbent: 2. påskedag,
2. pinsedag og 2. juledag
Lukket: 24., 25. og 31. december samt 1. og 2. januar
Voksne 45 kr.
Studerende 40 kr.
Seniorer (60+) 40 kr.
Grupper (12+) 40 kr./ps.
Børn u. 18 / skoleklasser / medlemmer gratis adgang
UDSTILLINGER |
GENVEJEPresse |
ÅBNINGSTIDERTirsdag-søndag 10-16 |
ENTRÉVoksen: 45 kr |
KONTAKTStorm P. Museet |

